Písničky ve výuce němčiny. 

Rammstein, Falco a…pak už vás z německojazyčných interpretů nikdo nenapadá? Pojďte to změnit a ukažte i svým studentům, že německá hudba nejsou jen ukřičené metalové tóny nebo jódlování. Všichni víme, a mnozí z nás to zažili na vlastní kůži, že skrze hudbu jde učení tak nějak lépe. Když je člověk motivovaný rozumět textu, chytne ho melodie a nebo si pobroukává refrén během celého dne, je učení nových slovíček téměř zaručeno. Oproti angličtině ale většina lektorů němčiny tápe, které písničky vybrat, aby to jejich studenty bavilo.

Jaké písničky vybrat a co s nimi dělat? 

Pro jaké úrovně jsou písničky vhodné? 

Co když nebudou studenti rozumět všemu? 

Jak neztratit přípravou hodiny drahocenného času? 

Která témata se dají propojit s písničkami? 

Hudba je úžasný nástroj vzbuzující emoce a byla by velká škoda ji proto z výuky němčiny vynechat. Německá hudba nabízí kopu učebního materiálu napříč všemi žánry a hudebními styly, takže se tu najde pro každého něco. 

Obsah workshopu

Proč využívat hudbu a písničky ve výuce

V jakých situacích se dají využít písničky

Cvičení a úkoly při práci s písničkami v prezenční i distanční výuce

Praktické příklady didaktizovaných písní

Kde hledat zdroje

Na začátku workshopu probereme proč je vůbec důležité používat ve výuce hudbu a písničky a po tomto velmi krátkém teoretickém úvodu se vrhneme na praktickou část. Provedu vás modelovými situacemi, ve kterých se dají (téměř) bez přípravy využít písničky, které najdete na youtube. Seznámím vás s úkoly a cvičeními přímo stvořená pro práci s hudbou – to všechno na konkrétních příkladech z mé vlastní praxe. Nebudou chybět i zdroje, odkazy na mé oblíbené hity a tipy, kde hledat, abyste si ušetřili hlavně čas a nervy. 

Workshop je veden prakticky a bude trvat zhruba 90 minut. Sami si vyzkoušíte některá cvičení, budete diskutovat s kolegy a pokud všechno klapne, odejdete s celým zásobníkem německojazyčných písní, že nebudete vědět, kde dřív začít. 

Pro koho je workshop určený?

Pro všechny stávající i budoucí učitele a lektory němčiny, kteří chtějí svou výuku ozvláštnit o použití písní, ale zatím neví, jak na to. Obsah školení je koncipován tak, aby si přišli na své jak lektoři začátečnických úrovní (včetně úplných začátečníků na A1), tak i těch pokročilých do B2. Materiály jsou vhodné pro dospělé studenty i děti a mládež od 11 letJelikož jsou veškeré zdroje autentické a v cílovém jazyce, bude tomu uzpůsoben i jazyk celého workshopu a proto je dobré disponovat znalostmi němčiny na úrovni alespoň B2. Ale žádný strach, za diskuzi v češtině vám nikdo hlavu neukousne 😉

Hodnocení účastníků

Největší odměnou jsou pro mě vaše zpětné vazby a nebo zprávy, když se vám něco nového podaří využít v kurzu a ono to funguje. Díky tomu vím, že to má smysl. 

War professionell und praxisrelevant präsentiert. Danke!
Beispiele waren interessant und anregend, die Links finde ich hilfreich - und bin dankbar dafür. Austausch hat auch sehr gut funktioniert. Es lässt sich etliches im Unterricht einsetzen - man muss es nur zeitlich managen.
Praktische Tipps und Links