Problém mnoha žen – maminek. Před mateřstvím jste pilovala svoje jazykové dovednosti, chodila do kurzu, na Stammtische, cestovala do zahraničí, koukala na filmy, četla knihy a dělala jazykové certifikáty. A pak bum bác, je z vás máma a vy v tom kolotoči emocí, nových zážitků, spánkového deficitu a vykojeného mozku zjišťujete, že už je to hezkých pár měsíců, co jste byť jen jen pomyslela na němčinu. A to je přece škoda! Chce to trochu sebedisciplíny a odhodlání, obzvláště pokud jazyk nepotřebujete pro práci. Všechno ale jde, jen si v tom novém uspořádání musíte najít to svoje.

Skoro jako dřív, jen trochu jinak 

 

Pokud máte štěstí a vaše mimčo je dobrý spáč (alespoň přes den), využijte čas, kdy pochodujete s kočárkem nebo nosítkem, a pusťte si nějaký německojazyčný podcast. Jen tak pro radost Puppies and Crime ze světa true crime, pro zájemce o pluricentriku v akci (německou, rakouskou i švýcarskou němčinu) je tu podcast Servus, Grüezi, Hallo, komu chybí cestování určitě ocení Rausgehört a kdo se chce něco polopatě dozvědět, tak doporučuju Wie erkläre ich´s meinem Kind nebo Erklär mir die Welt.

Kdo má tu kliku a dítě mu spí doma, nebo tu smůlu a dítě spí jen na něm, zatímco vy polosedíte na sedačce nebo v posteli, může oprášit průkazku do knihovny a začít trochu číst. Oddechovky od Radka Knappa, satiru od Timura Vermese, klasiku od Dürrenmatta nebo modernu od Marlene Haushofer .

Při nekonečném kojení nebo strnulém polosedu v jedné pozici zatímco dítě si dává dvouhodinový šlofík pro mě byly záchranou filmy a seriály. Všichni milovníci mysteriózních krimi příběhů ocení určitě Dark. Oddechovku ze středoškolského prostředí How to sell drugs online (fast) najdete na Netflixu a historický seriál Babylon Berlin zase na HBO. 

Jděte na to kreativně

 

Když ale patříte mezi ty, kterým dítě spí maximálně 20 minut a pak žádá nějakou akci, i když jí zatím není schopno, zkuste si zpívat německé písničky. Prospěje to vám i vašemu prckovi. Na Youtube najdete spoustu inspirace na dětské říkanky a písničky, které můžete místo Skákal pes přes oves nebo Pec nám spadla klidně zařadit do svého repertoáru. Prcek bude mít změnu a první kontakt s němčinou a vy si potrénujete výslovnost a nepochybně rozšíříte i slovní zásobu. S většími dětmi si hudbu dejte klidně do repráku a poslouchejte, zpívejte, snažte se porozumět textu – u chystání snídaně nebo jen tak pro radost. 

Když už vám doma trochu hrabe 

 

Hodně rodičů, hlavně mamky, postrádají sociální kontakt. Bez dětí to zatím nikam moc nejde, kamarádky děti nemají nebo sice mají, ale v úplně jiné věkové kategorii, a vás už to doma moc nebaví. Pokud jste z Brna, máte po celý rok možnost se socializovat a přitom i potrénovat němčinu. Na Rakouském institutu Brno frčí kurzy pro rodiče za přítomnosti dětí od 0 do 3 let. Zatímco vy konverzujete, děcka se můžou volně pohybovat v bezpečném prostoru, hrát si s hračkami nebo ostatními dětmi a taky mimoděk nasávat němčinu. 

Možná ale zrovna nejste v situaci, kdy byste si mohla dovolit takovou finanční investici, nebo je pro vás docházení na konkrétní čas úplné sci-fi (chápu a rozumím). Zkuste si najít nějakou německy mluvící mama parťačku v některé FB skupině nebo použijte aplikaci Peanut, což je takový maminkovský Tinder. Můžete si domluvit „rande“ s Rakušankou nebo Němkou žijící ve vašem městě nebo si najít někoho, s kým strávíte čas při návštěvě cizího města. Pokud vám to finance a současná situace dovolují, nebojte se cestovat i s prckem. Udělejte si výlet vlakem do Vídně, Drážďan nebo třeba Linz a pokud vám chybí parťák na cestu, alternativou může být právě Peanut, přes který si najdete spřízněnou duši. V dětském kupé přečkáte cestu jedna báseň a hřiště nebo baby friendly kavárny jsou kdekoliv, stejně jako u nás. 

Trochu jiný přístup k výuce

 

Běžný kurz nebo individuální výuka jeden na jednoho možná právě teď nepřichází v úvahu – ať už kvůli brzkému uspávání, absenci hlídacích babiček nebo faktu, že každý den má jiný rytmus i časový harmonogram a tak nikdy nevíte, kdy co přijde. Zkuste na to jít jinak. Najděte si lektora nabízejícího asynchronní výuku nebo jazykový mentoring a už nebudete vázáni na jedno místo nebo jeden konkrétní čas. Materiály dostanete například do některého cloudového úložiště a na jejich vypracování si sednete, až budete mít čas – v době odpoledního spánku, po střídačce s manželem, ráno před probuzením robat nebo naopak večer po jejich uspání. V dnešní době, kdy jsou k dispozici interaktivní materiály, kvalitní zvukové nahrávky, videa, písničky a uživatelsky příjemné online prostředí dokáže tato forma výuky plnohodnotně nahradit klasický čas jeden na jednoho. 

Konverzace se dá s lektorem trénovat i po telefonu (přes Whatsapp nebo Messenger hovor) například při procházce s kočárkem nebo dozorování u dětského hřiště, zatímco si už větší dítě hraje s kamarády. Stačí se jen domluvit na časovém rámci, stanovit si pravidla pro případné storno/náhrady nebo přerušení a je to. Nemusíte konverzací trávit hodinu jednou týdně. Co takhle 15 minut každý druhý den? Záleží jen na vás a na flexibilitě lektora – nebojte se zeptat a já věřím, že něco vymyslíte nebo vymyslíme 😉