Školní rok je za dveřmi a pro většinu dětí to znamená návrat ke každodenní rutině, pevnému režimu a povinnostem. Vysokoškoláci si ale jak v Česku, tak i Rakousku můžou ještě užívat zhruba měsíc zaslouženého volna, než semestr propukne v plné své kráse a oni se dostanou do kolotoče přednášek, seminářů, seminárních prací, obědů v menze a zkoušek. Někteří zůstávají ve svém rodném městě a zas tak moc se pro ně nemění, jiní se vydávají na druhou stranu republiky na koleje nebo priváty. Je tu však ještě jedna skupina studentů, která zažívá vedle vzrušení a nervozity taky docela dost velký stres – studenti chystající se na vysokou do zahraničí. 

Sama jsem absolvovala magisterské studium v zahraničí, konkrétně na Universität Wien, a hodně často jsem se setkávala s reakcemi typu: „Tyjo, to je super!“, „To musí být úplně jiná úroveň než u nás v Česku.“ nebo „Musíš mi dát pak tipy, kde se nejlíp najíst a kam jít na párty.“ Rozhodně své zkušenosti nelituju a kdybych volila znova, šla bych do toho znova. Je ale fakt, že při studiu v Česku mi bylo tak nějak všechno naservírováno rovnou pod nos, kdežto ve Vídni jsem se musela prokousat kopou byrokracie (jak na začátku, tak i na konci studia), než jsem všechno zařídila a mohla si vydechnout. Zahraniční studium se statutem regulérního studenta a ne Erasmáka je někdy docela pěkný fičák. Pokusila jsem se pro vás proto sepsat jednotlivé kroky, které je potřeba podniknout, abyste se stali řádným studentem univerzity v Rakousku (obecné informace naleznete zde). Samozřejmě, každá Uni to má trošku jinak, takže je potřeba si vždycky pořádně nastudovat konkrétní procesy dané univerzity i oboru. 

Žádost o přijetí – Antrag auf Zulassung

 

Každá studijní cesta začíná odesláním žádosti o přijetí neboli Antrag auf Zulassung. Přijimací zkoušky se praktikují jen na některých oborech a jsou v Rakousku spíše výjimkou, na rozdíl od České republiky. V žádosti pošlete všechny univerzitou žádané dokumenty elektronicky nebo poštou – jedná se v případě bakalářského studia o maturitní vysvědčení, jazykový certifikát (pro většinu oborů na úrovni C1) a někdy i zaplacení poplatku za přihlášku. Přihláška k magisterskému studiu obsahuje místo maturitního vysvědčení bakalářský diplom a Diploma Supplement. Každý obor může samozřejmě vyžadovat jiné další dokumenty nebo písemné přijmací zkoušky.  

V Rakousku je možné začít semestr jak na podzim (Wintersemester) tak i na jaře (Sommersemester). Deadline pro odeslání přihlášky na zimní semestr je v celém Rakousku 5. září a začíná většinou někdy v červnu. Pro ty, co by rádi semestr začali až na jaře je deadline přihlášky stanovený na 5. února se začátkem v listopadu. No a máte první krok za sebou. Teď vás čeká jen několik dlouhých týdnů až měsíců trýznivého čekání na odpověď a nejistota, jestli teda budete zahraniční student nebo ne. Prostě prima léto. 

 

Informace o přijetí – Zulassungsbescheid

 

Uběhls hromada času od odeslání přihlášky a vy konečně dostáváte informaci o tom, jestli jste ke svému vysněnému studiu byli přijati nebo ne. Já si vzpomínám, že jsem svůj Zulassungsbescheid obdržela až koncem prázdnin. Uni Wien má na příklad nejzazší termín, do kdy musí studenty o přijetí informovat až 31. října (semestr začíná 1. října, takže měl někdo smysl pro humor). Teď už víte, na čem jste a pokud jste byli úspěšní, dozvídáte se další důležité informace. 

Především jsou to podmínky připuštění ke studiu. Zulassungsbescheid totiž automaticky neznamená, že se stáváte studentem, ale jen to, že splňujete podmínky pro studium daného oboru. Musíte se ke studiu zapsat, což funguje trochu jinak než v České republice. Často obdržíte i další informace týkající se podmínek připuštění ke studiu. V mém případě to byl i seznam předmětů, které musím v průběhu magisterského studiu dodělat z bakalářského programu, protože na studijním našli odlišnosti v curriculu oproti studiu v Česku. Nebojte se – curriculum bakalářského studia v Česku a v Rakousku se může lišit tuším až do výše 30 ECTS Punkte (kreditů), takže není nutné, aby byly bakalářské programy totožné. Jen ty předměty holt budete muset dodělat. Kromě těchto podmínek po vás může být vyžadováno doložení dalších dokumentů podle oboru a univerzity či vašeho předchozího studia v Česku. 

Připuštění ke studiu – Zulassung zum Studium  

 
Pěkných pár let zpátky probíhalo připuštění ke studiu na Uni Wien osobně. Musela jsem dojet v předem stanovené dny na studijní, vysedět si frontu (doteď si pamatuju, jak jsme na přeplněné chodbě s přítelem seděli na zemi) a doufat, že na vás dojde řada před tím, než budou mít studijní referentky padla. Dodala jsem dokumenty v originálu, ukázala občanku a vyzvedla si studentskou průkazku a balíček pro nové studenty. Dnes už je to trochu jinak. Potvrzení identity je pořád nutností, ale absolvovat ho můžete i online. V informačním systému si rezervujete online termín, na kterém se ukáže, jestli vy jste opravdu vy a následně dostanete své Matrikelnummer, pod kterým budete vedení v informačním systému a další informace. Gratulace! Jste oficiálně studentem zahraniční univerzity.

 

Zaplacení poplatku a objednání průkazky – ÖH-Beitrag und Studentenausweis

 

I když je studium v Rakousku zdarma a nemusíte platit školné, poplatky za studium se vám tak úplně nevyhnou. Školné je vám totiž díky odborům „odpuštěno“ na řádnou dobu studia + 2 semestry navíc – pokud tedy dokončíte studium tak, jak máte, budete za každý semestr platit (v případě studia na Uni Wien) 22, 70 Euro. Jakmile přesáhnete stanovenou dobu studia, budete každý semestr chudší o více jak 380 Euro za semestr. 

Průkazku si můžete vyzvednou nebo objednat – záleží na praxi každé univerzity – a po zaplacení poplatku si do ní obřadně nalepit nálepku, která vypovídá o zaplacení semestrálního poplatku.

Sestavení rozvrhu – Stundenplan erstellen

 

Teď vás čeká to nejzajímavější a zároveň nejošemetnější na celém procesu. Sestavení rozvrhu. Ve Vorlesungsverzeichnis si můžete o každém předmětu přečíst, co je jeho obsahem, kdo jej vyučuje, jaká je povinná literatura, kolik kreditů za předmět dostanete (pro úspěšné ukončení semestru potřebujete alespoň 30 ECTS), kdy se koná a způsob ukončení. Zároveň se podíváte, jestli je předmět povinný a do jakého modulu vašeho studia spadá (modulární systém si můžeme probrat v samostatném článku). Samozřejmě na začátku je to trochu skok do tmy, ale postupně zjistíte, kterým profesorům se vyhnout a co absolvovat rozhodně (ne)chcete. 
 

Kapacita seminářů je pochopitelně omezená a může se stát, že si na povinný předmět i několik semestrů počkáte. Na mém oboru probíhalo přihlašování do semináři pomocí „bodové loterie“. Každý student má v semestru určitý počet bodů, které si může/musí vsadit na předměty, které chce absolvovat. Čím víc bodů, tím větší šance se do skupiny dostat. Body, které vsadíte na předmět, do kterého se nedostanete, vám zůstávají do dalšího semestru, čímž se zvyšuje šance, že příště už budete úspěšní. Každý obor, katedra, univerzita má trochu jiný systém, takže je potřeba se zase informovat. Taky to může být stylem, kdo dřív příide, ten dřív mele. Teď otázka, co z toho je menší zlo. 

Hledání bydlení – Wohnungssuche 

 

Asi největší úskalí studia v zahraničí. Kde bydlet? Tím, že informace o přijetí chodí až koncem léta je velmi malá šance, že by na vás zbylo nějaké místo na koleji. Rozhodně se ale ucházejte i tak! Já nakonec místo na koleji vybojovala – jednolůžkový pokojík s vlastní koupelnou a sdílenou kuchyní, fitkem v suterénu a dobrou občanskou vybaveností v okolí. Jen jsem to měl do školy 40 minut S-Bahn. Kolejní bydlení v Rakousku je velmi pohodlné, hezké a v porovnání s pronájmem bytů i cenově přijatelnější. 

Další možností je hledání WG-Zimmer. To je časově náročnější a většinou vyžaduje vaši přítomnost přímo na místě. Byty hledejte všemi možnými způsoby – přes inzeráty na internetu, FB skupiny (Češi v Rakousku, WG in Wien/Salzburg…) nebo přes známé, pokud máte to štěstí a někoho v daném městě znáte. 

Poslední možností je samozřejmě pendlování. Já vím, není to možné pro každého, každopádně Brno-Vídeň není tak hrozné a alespoň jsem měla záložní plán, kdyby to neklaplo s kolejí nebo bytem. Hlavně neztrácejte nervy a postupujte systematicky. I ta nejzoufalejší situace se vždycky vyřeší a ani se nenadějete a budete si užívat studia na vašem vysněném místě. 

Přihlášení pobytu – Anmeldung eines Wohnsitzes

 
Jakmile máte zajištěné ubytování, je třeba se do tří dnů přihlásit na úřadě nebo na policii, kde vám bude vystaven Meldezettel. Ten budete potřebovat ve všech možných situacích spojených se studiem, prací nebo dalších byrokratických záležitostech. Jakožto příslušníci členského státu EU nemusíme řešit žádné povolení k pobytu, vízum nebo něco podobného. Můžeme se v Rakousku zdržovat legálně jakkoliv dlouho chceme – máme ale povinnost svůj pobyt zde, pokud je delší než nepřerušované dva měsíce nahlásit. Potřebovat k tomu budete jen pas nebo občanku. Pokud byste se na tuto maličkost vykašlali, může vás zastihnout nemalá pokuta ve výši několik stovek euro. Takže doporučuju si to řádně ohlídat. 

Zdravotní a sociální pojištění – Kranken- und Sozialversicherung

 

Jakožto studenti máte nárok na to, aby za vás zdravotní a sociální pojištění hradil stát a to nezávisle na tom, v jaké zemi studujete. Pokud nastoupíte ke studiu v Česku, nemusíte řešit vůbec nic a stát je automaticky informovaný o tom, že si zachováváte status studenta. V zahraničí je to trochu jiné – český stát není automaticky informován, že nastupujete ke studiu třeba ve Vídni (jak by taky mohl) a tak vás vede jako osoby povinné platit sociální a zdravotní pojištění. Co musíte udělat pro to, abyste zůstali studentem i v očích České republiky? Vyplnit pár formulářů a nechat si studium postavit na úroveň toho českého. Je to formalita a papírování, ale vyhnete se nepříjemné situace, kdy vám při zařizování živnosti po skončení studia sdělí, že na zdravotním pojištění dlužíte několik desítek tisíc korun (nebojte, nic jsem neplatila, ale vyřizovat vše zpětně fakt není nic příjemného. 

Studium – Studium 

 
 Konečně jste všechno zařídili a proces je u konce. Můžete si konečně vydechnout a začít si užívat své vysněné zahraniční studium. Udělejte si přehled o studentských
spolcích, zaškolovacích akcích pro prváky a nebo i možnosti přivýdělku při studiu. Prozkoumejte každý centimetr čtvereční univerzity, seznamte se s menzou, knihovnou i prostory určenými k odpočinku. Projděte se po kampuse, najděte si oblíbenou lavičku na čtení a vychutnávejte si krásné podzimní měsíce, než začne první zkouškové šílenství!